Ayrancı Antika Pazarı

Blogu takip edenler bilir. Aralık ayında Ulus bit pazarı gezisi gerçekleştirmiş, fotoğraflarını da burada yayımlamıştım. Ayrancı antika pazarı gezisini de aslında o gezimizden bir ay sonra gerçekleştirmeme rağmen fotoğraflarını ancak yayımlayabiliyorum.

Bilmeyenler için tekrar hatırlatayım, Ayrancı Antika Pazarı her ayın ilk pazar günü ayrancı pazar yerinde açlıyor. Kızılay Güvenpark’tan Ayrancı dolmuşlarına binerseniz 10 dk içinde pazar yerine ulaşabilirsiniz. Küçük bir not daha, fotoğrafları Samsung’un aynasız modeli NX1000 ile çektim. Boyundan büyük işler başaran bir fotoğraf makinesi olduğunu belirteyim

Adı antika pazarı olmakla beraber antika ile bit pazarı arasında kalmış bir pazar olarak buradan her bütçeye ve zevke uygun şeyler bulabilirsiniz. Benim asıl merakım eşya satın almaktan çok insanları ve satılan ilginç eşyaları izlemek. Çocukluğunuzdan kalan bir şeylere rastlamak ve arkadaşlarınıza bunlardan bahsetmek ise ayrı bir keyif. Aslı’ya uzun zamandır anlatmaya çalıştığım, eskiden evlerde bulanan mermer veya camdan küp şeklindeki dev çakmaklardan bile bir tane bulup kendisine gösterebildim burada.

Pazarın meraklıları oldukça fazla. Her yaştan ve kesimden insana rastlamak mümkün. Çocuklar da bazen satıcı bazen de alıcı olarak karşınıza çıkabiliyor. Örneğin  yukarıdaki tezgah bu aileye ait. Her ay görüyorum kendilerini.

Çeşitli TV kanalları da burada sık sık çekim yapıyor. Yukarıda küçük bir röportaja denk geldim ve tüm ekipmanı Philips kulaklık ve Handycam’den oluşan minimalist kameraman ve spikerini iş başında görüntüleme fırsatım oldu.

Plak meraklıları için de burası değerli bir yer. Ancak iyi bir şeyler bulabilmek için her ay düzenli olarak ve sabah erken saatlerde gelmelisiniz. Ek olarak tavsiyem beğendiğiniz plağı bulduğunuzda heyecanınızı belli etmeyin. Çünkü bu pazardaki hiçbir şeyin kesin bir fiyatı yok. Satıcılar gözünüzdeki parıltıyı, dudağınızdaki ufak titremeyi dahi yakalayıp ona göre fiyat veriyorlar.

Bu taktiğim tüm pazar için geçerli aslında. Hatta diğer yazımda belirttiğim gibi giyiminize de dikkat edin. Dolabınızdaki eski ve basit giysilerinizi seçmenizi tavsiye ederim.

Bazen gözünüze kestirdiğiniz eşyaya bir kaç aylık takip sonunda istediğiniz fiyata sahip olabilirsiniz. Düzenli olarak gelmeye başlayınca eşyalar tanıdık gelmeye başlıyor. Her seferinde sorarak istediğiniz fiyata inip inmediğini takip edebilirsiniz. Zaten iki ayda satılmadıysa istediğiniz fiyata indirme şansınız yüksek.

 

Pazarda satılan eşyalar o kadar çeşitli ve renkli ki kısa sürede insanı yoruyor. Eğer böyle şeylerin meraklısı iseniz tüm pazarı gözden geçirmeniz yarım günü alıyor.

[ads]

Sanırım bunu düşünerek pazar yerine çay gözleme vb. şeyler satan bölümler de kurulmuş. Küçük bir ara verip enerji toplayarak pazarı gezmeye devam edebilirsiniz.

 

Bit pazarında olduğu gibi burada da eski ve ilginç fotoğraflar var. Bu fotoğraflardan bir seri derleyerek, kendinize köklü bir aile geçmişi olan biri izlenimi bile verebilirsiniz. Örneğin üstteki fotoğraflardan birini albümünüze koyup, büyük dedeniz olarak tanıtsanız kimse itiraz etmez sanırım.

Çamlıca gazoz şişeleri de yavaş yavaş antika pazarına düşmüşler. Geçtiğimiz yıllarda kapağı açılmamış bir gazoz şişesinin e-bay üzerinden binlerce dolara satıldığını duymuştum. Bu eşyalara değerini veren bu eşyalarla ilgili yaşantılara özlem sanırım. Anılara değer biçilemediği için bir şişe binlerce dolar edebiliyor.

İnsanları bu tarz eşyaları toplamaya iten, geçmişlerinden gelen bazı psikolojik süreçler olduğunu düşünüyorum. Sorun belki geçmişleriyle vardır ya da bugünü ile ilgili. Ama kesin bir sorun var. Koleksiyoncu arkadaşlar alınmasın, hepimizin çözemediği bir şeyler var. Ben de çoğu zaman gördüğüm ve geçmişte yaşamımın bir parçası olmuş eşyaları almamak için kendimi zor tutuyorum. Ancak başlayınca bunun sonu gelmiyor. Neyi alıp neyi almayacaksınız, aldığınız bu eşyaları nereye koyacaksınız ve kimlere göstereceksiniz vs. vs.

Yazıyı bitirmeden son bir bilgilendirme yapayım. Antika pazarı her ayın üçüncü pazarı Çayyolu Semt Pazarı yerinde de kuruluyor. İlk pazarı kaçırırsanız orada yakalayabilirsiniz. Pazar esnafının bir de derneği var. Dernek web sayfasına buradan ulaşabilir, duyuruları takip edebilirsiniz. Sormak istediğiniz veya eklemek istediğiniz birşey olursa yorum bölümüne yazın.

 

 

“Ayrancı Antika Pazarı” üzerine 3 yorum

  1. elimde omega saat var 1965 yılında alınma kol saati almanyadan alınma dedemden kalan acaba fiyatı ne kadar olabilir sizce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir