Bir Ankara Kalesi Gezisi Daha

Eveeet, başka bir Ankara mecburiyeti ile yine karşınızdayım. Fotoğraflar yine Ankara kalesi civarından. Bir hafta sonu yaptığımız kısa bir turu yine makine denemek için fotoğraflamıştım. Makine bu kez Samsung NX1000, lens ise demirbaş 20mm f.28 lensim. Hemen yine makineden bahsetmek istiyorum. Biliyorsunuz Samsung serisinden son olarak NX300’de karar kılmıştım.

ankara kale

NX1000 ile kıyaslarsak bir kaç gömlek üstü diyebiliriz. NX300’ün inanılmaz bir AF hızı var. Ayrıca deklanşör gecikmesi de çok az. NX1000 de hareketli bir konuyu yakalamak için kafanızdaki  sahnenin oluşmasından çok kısa süre önce deklanşöre basmanız gerekiyor. AF hızı dışında ekranda dokunduğunuz noktaya anında netleyerek ve çekim yapması da NX300’ün harika özelliklerinden biri.

ankara kale

Fotoğraf kaliteleri kıyaslandığında iki makine arasından bir fark göremedim. NX300’ün lansmanında öve öve bitirilemeyen bir yüksek ISO farkı yok gibi. Hatta sıkı durun NX300’ün (NX1000 ve NX20 ile kıyaslandığında) berbat bir jpeg kalitesi var. Nasıl anlatsam bilemedim, sanki sulu boya dağılmışçasına bir detay kaybı var. Bunun sebebini de yüksek ISO’yu başarılı göstermek için kullanılan abartılı gürültü azaltma (noise reduction) işlemine bağladım. Neden derseniz RAW çekimlerde bahsettiğim sulu boya benzeri detay kaybı gibi bir sorun göremedim.

ankara kale

[ads]

Her üç makine de (NX20-1000 ve 300) RAW çekimde oldukça başarılar. Ancak NX300’ün saçma sayılabilecek jpg kalitesine hala bir anlam veremedim. Bir serinin tepesindeki makine nasıl olur da eski ve alt seviyedeki makinesinden daha düşük kalitede sonuç verir anlamıyorum. Yerli ve yabancı birçok forumda araştırdım, hatta makine ayarlarından mı acaba diyerek reset yaptım. Yeni firmware yükledim ama sonuç değişmedi.

ankara kale

 

ankara kale

Ben sürekli RAW çekim yaptığımdan bu sorun beni etkilemiyor. Çektiğim RAW dosyalarını işleyerek kendim jpg’ye çeviriyorum. Ancak jpg severleri uyarayım. Eğer sadece jpg kullanıyor ve fotoğrafta detay sizin için önemliyse NX20 modelini öneririm.

ankara kale

 

ankara kale

 

ankara kale

 

ankara kale

 

ankara kale

Neyse uzun lafın kısası fotoğraflar bunlar. Ayrıca NX300’ün jpg kalitesi hakkında bir fikriniz, deneyiminiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

 
 

5 Replies to “Bir Ankara Kalesi Gezisi Daha

  1. Bir sorum var. Jepg düsüklugu olmasina rağmen hangisini önerirsiniz sonuç olarak… iyi gunler

    1. Bu bahsettiğim sorun benim gibi obsesif kullanıcıların dert edeceği birşey. Çoğu insan fark etmez bunu. Netleme hızı, ekranda dokunduğunuz noktaya netleme yaparak çekim yapması gibi özellikleri çok iyi. Bütçe uygun ise NX300, çok para harcamayayım derseniz NX1000 tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir