Son zamanlarda birkaç fotoğraf makinesi değiştirdim. Uzun yıllar kocaman DSLR’leri taşımaktan sıkılmış, çoğu zaman “kim taşıyacak bunu” diyerek evde bırakmış biri olarak son dönem küçük, hafif ve hızlı bir makine arayışındaydım. Marka olarak, göreli olarak uygun fiyatı -hem gövde hem lensler- nedeniyle Samsung’a karar verdim. Gövde olarak NX1000 – NX20 ve lens olarak da 20mm’yi kullandım. Son olarak hem küçüklüğü hem de hızı nedeniyle NX300+20mm ikilisinde karar kıldım. Bu son seçimimi denemek için de hemen Cebeci Bit Pazarının (Ankara) yolunu tuttum. Bit pazarı yolunda arkadaşımız Bilal’e makine seçimimden, çok küçük olduğu için insanları rahatsız etmeden çekebildiğimden falan bahsetmiştim.

cebeci bit pazarı

Ancak bit pazarına gelince durum böyle olmadı. Yaklaşık 25-30 kare fotoğraftan sonra 3 güvenlik görevlisi ve 3 tane esnaf etrafıma toplandı. Fotoğrafları ne için çektiğimi, gazeteci olup olmadığımı sordular ve fotoğraf çekilmesinden hoşlanmadıklarından bahsettiler. Haklarını yememek lazım, oldukça nazik konuştular. Tabi çekmekte ısrar etsem bu şekilde devam eder miydi bilemiyorum. Ancak pazarın profilini düşünerek bazı hassasiyetlerin olabileceğini düşünerek fotoğraf makinemi kaldırdım.

cebeci bit pazarı

[ads]

Sonuç olarak çekebildiğim fotoğraflar bunlar. Işık çok sert olduğu için de fazlaca kontrastlı fotoğraflar oldu. Bunlarla idare edeceksiniz artık.

cebeci bit pazarı

 

cebeci bit pazarı

 

cebeci bit pazarı

 

cebeci bit pazarı

 

cebeci bit pazarı

Merak edenler için söyleyeyim. Cebeci bit pazarı her hafta pazar günleri açılıyor. Eğer antika ve eski kitap merakınız varsa nadiren de olsa güzel şeyleri antika pazarına düşmeden uygun fiyata bulabilirsiniz. Ancak erken saatlerde ve düzenli gelmeniz şart.

cebeci bit pazarı

Adresi merak edenler için haritayı da paylaşayım.

Sohbete katılın

4 yorum

  1. elinize sağlık, çok beğendim fotoğrafları, kontrast özellikle güzel. yakınlarda Ulustaki bit pazarında hem gezeyim hem fotoğraf çekeyim gibi bir niyetle dolaştım, yanımda minik bir ekiple tabi, yalnız değil, çok sempatik davrandılar (poz verenler, ben çekerken önümden çekilenler). Şaşırdım valla Cebeci ye :)

  2. Salih bey rica etsem buranında bir adresini paylaşa bilir misiniz

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir