fotoğrafta geometri

Fotoğrafta Geometrik Kompozisyon Denemeleri

Son bir kaç gündür fotoğraf arşivimi yedeklemeye çalışıyorum. Büyük oranda raw formatta çektiğim için ciddi anlamda yer kaplamaya başladılar ve bu nedenle yedekleme işi de zahmetli ve masraflı olmaya başladı. Ben de en azından yerden kazanmak için ciddi bir temizliğe girdim. Her geçen gün bir önceki çektiklerini beğenmemeye başlıyor insan. Bu nedenle temizlik işi kolaylaşıyor. Bu sırada geçmiş yıllarda çekmiş olduğum aşağıdaki fotoğraflarım geçti elime. Arşivde kaybolmadan burada paylaşmak istedim.

fotoğrafta geometri

Gelelim fotoğrafta bu tarz grafik etkilere. Lisede psikoloji dersi falan aldıysanız veya biraz merakınız olduysa bilirsiniz. İnsanın (ve diğer gelişmiş canlıların) çevresindeki dünyayı algılarken gruplama, düzenleme, kategorize etme eğilimi var. Böyle olunca da dizilmiş, gruplanmış, çizilmiş görseller insanda bir miktar sempati uyandırıyor. Sanırım beynimiz: “hazır gruplanmış görseller, herşey yolunda, oh ne kadar güzel” diye düşünüyor. Bilimsel temellerini çok fazla dert etmeden bu tarz minimal ve grafik fotoğrafları çok sevdiğimi belirtip onlara bakmaya devam edelim.

fotoğrafta geometri

Yukarıdaki kuş bir karga. Selçuk gezimde onlarcası etrafta uçuşuyordu. Ben de bir binanın zig zag silüetli duvarının kenarında pusuya yatıp bir karganın geçmesini beklemiştim, kısa süre beklemeden sonra bu kareyi çekmiştim.

fotoğrafta geometri

 

fotoğrafta geometri

 

fotoğrafta geometri

Yukarıdaki fotoğraf ise Bursa’da çektiğim bir çatı. Arada bir kafamızı kaldırıp yukarıya baksak neler gördüğümüze şaşarız aslında.

fotoğrafta geometri

Bu kuş ise bir “karatavuk””. Ters ışık sayesinde duvarların oluşturduğu “Z”yi görünce çok sevinmiştim.

fotoğrafta geometri

Bu da komşumuzun Dalmaçyalı cinsi köpeği. Sürekli bana bakıyordu, başını çevirmesi için çok bekledim. Sonunda istediğim kareyi alabildim. Bu fotoğrafı çerçeveleyip köpeğin sahibi olan komşuma hediye etmek istedim hep. Ama fotoğrafı çektikten bir kaç ay sonra kendisinin intihar haberini aldım. Hala içinde bir sıkıntıdır zamanında vermemiş olmam. Bir şeye karar verince hemen yapmak lazım. Bazen telafisi olmuyor.

[ads]

fotoğrafta geometri

Burası da Dolmabahçe Sarayının odalarından birisinin tavanı. Az önce bahsettiğim “biraz kafamızı kaldırmamız lazım”ın örneklerinden birisi.

fotoğrafta geometri

Gediz tuzlasında çektiğim bu fotoğrafta da tuz tavalarının perspektif etkisi ile geriye doğru sıklaşan paralel çizgilerini görüyorsunuz.

fotoğrafta geometri

Bu fotoğrafa hiç değinmiyorum, her yer geometrik şekil gördüğünüz üzere.

fotoğrafta geometri

Burada cami ve köprü iskeletinin geometrik dağılımının yanında anlamsal olarak da hoşuma giden bir detay da şu; Günümüzde teknolojinin, gücün ve sağlamlığın simgesi olan çelik konstrüksiyon bir yapının heybeti altında daha zayıf, daha uzak kalan bir maneviyat sembolü var. Çok “maneviyat” düşkünü olmasam da içinde bulunduğumuz durumu çok da iç açıcı buluyorum. Bu nedenle ayrı severim bu fotoğrafı.

fotoğrafta geometri

Yukarıdaki fotoğraf ta yine Gediz deltasında çekildi. Ters ışığın etkisi ile durgun denizin yüzeyi tamamen parladığı için iskele kalıntıları ve yansıması boşlukta yüzüyormuş gibi görünüyorlar.

fotoğrafta geometri

Burası da yine Dolmabahçe Sarayın banyosunun tavanı. Yukarıdan vuran sert güneş ışığı diğer alanın tamamen karanlık çıkmasına neden oldu. Bu da dantel benzeri bir görüntü oluşturdu.

Benzer tarzda başka, fotoğrafçılar tarafından çekilmiş örnekler görmek isterseniz birkaç bağlantı aşağıda paylaşıyorum.

http://www.dpreview.com/challenges/Challenge.aspx?ID=2488

http://www.lightstalking.com/21-clever-uses-of-geometric-patterns-in-photography

http://digital-photography-school.com/33-inspirational-images-that-feature-patterns-and-repetition

 

2 comments

  1. çok güzel yakaladığınız kareler var, tebrik ederim; dolmabahçe sarayının banyo tavanı ayrı bir güzel

Leave a Reply