Karagöl / Şavşat / Artvin

Karagöl adında Türkiye genelinde birçok göl var. Bunların biri Borçka’da diğeri Şavşat’ta olmak üzere iki tanesi Artvin ili sınırları içinde. Borçka Karagöl gezisi yazısına buradan ulaşabilirsiniz. Şavşat Karagöl, Artvin il merkezine yaklaşık 80 Km. mesafede. Aracınızla oldukça rahat ulaşabileceğiniz bir uzaklıkta ve yolu da oldukça düzgün. Ben Artvin’den kiraladığım araç ile sorunsuz bir yolculuk yaptım. Dikkat etmeniz gereken tek nokta, Artvin-Erzurum arası yol çalışmalarından dolayı ulaşım kesintili olarak gerçekleştiriliyor. Planlamadan gitmeniz durumunda en kötü olasılıkla yaklaşık bir saat yolun açılmasını bekleyebilirsiniz. Yolun açık olduğu saatleri buradan takip edebilirsiniz.

savsat_karagol_001

Yukarıdaki fotoğraf Şavşat Kalesine ait. Karagöl’e gitmek için Şavşat İlçe Merkezine gelmeden bu kalenin hemen altından küçük bir yoldan sola sapmanız gerekiyor. Buradan sonra yol hızla yükseliyor ve virajlar nedeniyle sizi yavaşlatıyor. Ancak asıl keyifli olan kısım buradan sonra başlıyor.

savsat_karagol_002

Her zaman olduğu gibi karadeniz ormanları fotoğraf için yol boyu güzel görüntüler veriyor. Biz gittiğimizde Ekim ayı başlarıydı. Sanırım bir veya iki hafta sonra gelseydik bu bölge ormanlarının sadece bir hafta kadar süren meşhur kızıllığını yakalayabilecektik. Eğer bölgede tanıdıklarınız varsa bilgi alıp gezi tarihinizi bu haftalara getirmekte fayda var.

savsat_karagol_003

Şavşat Karagöl, Borçka Karagölden daha küçük bir göl. Derinliği yaklaşık 30 m.  Gölde Sazan Balığı ve ilginçtir 11 çeşit akvaryum balığı yaşıyormuş. Akvaryum balıkları vakti zamanında burada çalışan bir görevli tarafından bırakılmış. Şu anda göle uyum sağlamışlar ve gölün her yerinde bu akvaryum balıklarını görebiliyorsunuz.

savsat_karagol_004

Göl çevresinde rahat yürünebilecek yorucu olmayan ve çok güzel bir parkur var. Yaklaşık yarım saatlik bir gezinti yapılabiliyor. Piknik yapmak için de masa ve alanlar mevcut.

savsat_karagol_005

Eğer piknikten hoşlanmıyorsanız ufak bir tesis restoran ve pansiyon hizmeti veriyor. Burada konaklayabilir, yemek yiyebilir ve kiralayacağınız sandal ile gölde gezinti yapabilirsiniz. Kürek çekmenin zor bir şey olduğunu burada öğrendim. Yaklaşık 20 Dakikalık gezinti nefes nefese kalmanıza yetiyor.

savsat_karagol_007

Günün sabah ve öğleden sonra saatlerinde yapacağınız iki ayrı turla gölü tüm açılardan fotoğraflayabilirsiniz. Ben öğleden sonra çekebildiğim için ışık sadece bu açıdan uygundu.

savsat_karagol_008

Araçla gelmek için aşağıdaki rotayı kullanın:

“Karagöl / Şavşat / Artvin” üzerine 3 yorum

  1. 28-29 Haziran 2013 tarihinde ARTVİN Şavşat Karagöl Mili Parkı içindeki tesisin yanında çadırda kaldık. Önceden telefon ile tesiste kalmak için rezarvasyon yaptırdık. Göle vardık ama yer yoktu. Yarın boşalacak dendi. Ertesi gün tekrar bekledik tekrar yer yok dediler. Tesisi işleten İdris isimli bey kafasına göre oda ve yiyecek fiyatı belirledi. Oda fiyatları müşterilere göre değişiyor. Cadırda kaldığımız iki gün için 40 tl verdik. Cadır fişi istediğimde “Şu an ilgilenen arkadaşımız yok daha sonra gelin” dediler. Kahvaltı yapmak istedik masamıza getirilen yiyeceğin miktarına İdris bey tarafından müdahale edilip “bu size çok fazla” denilip yiyecek yan masalarda kahvaltı edenlere paylaştırılıyor. Bence tesisin mali açıdan takip ve kontrolü yok. BİMER’e de şikayette bulunacağım.

    1. O tarihler arasında bir çadırcı ailemiz vardı dediğiniz gibi.Ancak elimizden geldiğince saygı ve hizmette kusur etmedik.Hatta ailenizden bazılarını bir arkadasımızın evinde misafir ettik.Biz size oda var dediğimizde biz çadırda kalmak istiyoruz dediniz ve her istediğinizi elimizden geldiğince yaptık.Ama yinede biz demek ki güzel bir şekilde ağırlıyamamısız kusura bakmayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir