Kıbledağ / Güneysu / Rize

Kıbledağı Rize’nin Güneysu ilçesinde bulunuyor. Köy mü dağa yoksa dağ mı köye isim verdi bilemiyorum hemen eteklerinde de Kıbledağı köyü bulunuyor. Köy rizeye oldukça yakın, yaklaşık 17 km mesafede bulunuyor.

001

Yol boyu Rize bölgesinde görmeye alışkın olduğumuz çay bahçeleri yer alıyor. Köye kadar keyifli ve yormayan bir parkur var. Ancak Kıbledağ’a çıkmaya başlayınca işler değişiyor. Oldukça dik patikalardan çıkıyorsunuz ve bitki örtüsü de işimizi zorlaştırıyor.

002

Rize’de katıldığım en yorucu parkur olduğunu söyleyebilirim. Hatta yorgunluktan yolda çok az fotoğraf çekebildim. Zaten bu geziden sonra makinemle beraber sadece bir lens taşımaya karar verdim. Fotoğraf kaçırmayayım diye taşıdığım lensler yüzünden birçok kareyi çekemedim.

003

Kıbledağ’ın zirvesinde bir tane cami bulunuyor. Zaten burayı ilginç hale getiren şey de bu cami. Cami Karadeniz bölgesinin en yüksek camilerinden, belkide en yükseği, yaklaşık 1200m. de bulunuyor. Buraya yol yok, patikalardan sadece yürüyerek gelinebiliyor. Köy halkının namaz kılarken kıblenin yönünü bu dağa göre belirlemesinden dolayı bu ismi almış. Halen özel gecelerde insanlar gelip ibadet ediyorlar.

005

Caminin tüm bakımını köylüler yapıyor. Ayrıca elektrik de yok. Biz geldiğimizde şanslıydık ki köylülerden birisini sobayı yakmış halde bulduk. Dağa çıkarken çok üşümüştük, sobayı yanerken bulduğumuzda ne kadar mutlu olduğumu tarif edemem.

004

Yemeklerimizi yedikten ve iyice ısındıktan sonraki sohbet çok keyifliydi. Çoğu gezide mola vermek için böyle yerler bulamıyoruz.

006

007

Camide elektrik olmadığını söylemiştim ama su da olmadığını belirteyim. Camiye su aşağıdaki düzenekle sağlanıyor. Kova makara sistemi ile aşağıya doğru gönderiliyor. İşin ilginç tarafı sık bitki örtüsü nedeniyle kovanın nereye gittiği görülemiyor. Makaranın yettiği kadar gönderildiğinde aşağıdaki çeşmenin önünde duruyor. Kovanın dolum süresi tahmin edilip sonra yukarıya çekiliyor.

008

Kıbledağ cami gerçekten çok ilgimi çekmiş uzun süre herkese bahsetmiştim. Bu geziden yaklaşık bir sene sonra çok üzücü bir haber aldım. Camiye ulaşım zor oluyor gerekçesiyle başbakanımız buraya yol açılması direktifi vermiş. Dağın ve caminin en dikkat çekici özelliğinin yok edilmesi yanında zirvesine kadarki doğa da tahrip edilmiş. Bazen karadenizliler kendi bindikleri dalı kesiyorlar. Aklıma geldikçe hala üzülürüm. Bu haberi aldıktan sonra tekrar gitmedim buraya. Sanırım ilginç bir yanı kalmadığı için sizlerin de gitmesine gerek yok.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir