Marmaris’ten Günübirlik Kaçış: Boncuk Koyu

Bu yaz tatilini Marmaris ve civarından geçirdik. Marmaris merkezdeki oteli erken rezervasyon indirimi ile internet üzerinden almıştık. Zaten ilk gün denizin halini gördükten sonra bir daha Marmaris merkezde denize girmedik. Yine bu otelde konaklayarak çevredeki daha sakin ve temiz yerlere günübirlik geziler yaptık. Bu yazıda da Marmaris’ten günübirlik kaçıp güzel bir gün geçirebileceğiniz güzergahı tanıtacağım size. Sabah (yola erken çıkmanızı tavsiye ediyorum) kahvaltınızı da keyifle yapacağınız, denize girip dinlenebileceğiniz keyifli bir rota çizdim size.


Daha Büyük Görüntüle

Biz gezimizi Marmaris merkezli yaptığımızdan yolu da  Marmaris üzerinden verdim. 30km’lik yolun büyük kısmı oldukça düzgün. yer yer stabilize ve biraz dar yolları var ama hiç sorunsuz arabanızla seyahat edebilirsiniz.

01

İlk durağımız kahvaltınızı yapacağınız Saklı Göl (Haritada “D” harfi ile işaretli). Gerçekten de adını hak eden bir göl. Çünkü yol boyunca çevrede karşınıza böyle güzel bir gölün çıkabileceğine ilişkin bir emare yok. Saklı Göl’e ulaşmak için Marmaris’ten Akyaka’ya giderken yaklaşık 13. km’de Sedir Adası yoluna sapıyorsunuz. Bu ayrımdan Saklı Göl tabelalarını takip ederek 10 dk. bir seyahat sonrası tesise ulaşıyorsunuz. Burada gerçekten çok geniş alana yayılmış bir kamp alanı var. Ata binmek, ATV sürmek mümkün. Çocuklar için de geniş oyun parkları var. Bu nedenle çocuklu aileler için çok uygun bir mekan.

02

Aşağıda fotoğrafta gördüğünüz gibi düzgün ve temiz bir restoran bölümü var. Sanırım geceleri canlı müzik falan da oluyor. Burada göl kenarından oturmak çok keyifli. Göl içinde onlarca kaplumbağa hemen size doğru yüzmeye başlıyor. Sanırım ziyaretçiler düzenli olarak besliyor bunları. Böyle telaş içindeki onlarca kaplumbağayı bir arada görmek nadiren mümkündür.

03

Burada bir şeyler atıştırdıktan sonra tekrara arabanıza binip Sedir adası tabelalarını takip etmeye başlıyorsunuz. Yaklaşık 20 dk’lık  yolculuktan sonra aşağıda fotoğrafını gördüğünüz iskeleye ulaşıyorsunuz (Haritada “B” noktası). Burada aracınızı otoparka bırakıyor ve sedir adasına gitmek için tekneye biniyorsunuz. Sedir adasına giriş ücretli ancak Müze Kartı geçerli. Müze kartınız varsa mutlaka yanınızda taşıyın.

[ads]

10

İskelede teknenin hareket saatini beklerken buradaki kafede bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Gerçekten harika bir tadı var buranın. Seviyorsanız burada buz gibi bir bira içmenizi tavsiye ederim.

11

Teknenin hareket saati geldiği zaman aşağıdaki fotoğraftaki şekilde Sedir adasına doğru yola çıkıyorsunuz. Sedir adası aslında arkeolojik bir alan. bu nedenle güzel ve küçük bir sahili olmasına rağmen koruma altında olduğu için bazı kısıtlamalar mevcut.

12

Ada içerisinde aşağıda gördüğünüz tahta yollar üzerinde dolaşıyorsunuz. Çok güzel bir denizi ve kumsalı var ancak kumsalın büyük kısmı kapalı. Bir kenardan merdiven ile girip yüzebiliyorsunuz.

13

Şezlong ve şemsiye için ek bir ücret ödemiyorsunuz. Ada üzerinde yiyecek ve içecek ihtiyacı için bir tane kafe mevcut. Bizim gittiğimiz döneme mi özgü bilmiyorum ama genel olarak sakindi. şezlonglarda yer bulmakta zorlanmadık.

14

Denize girip biraz dinlendikten sonra adanın tarihi bölümlerini dolaşabilirsiniz. Bu bölümlerin büyük kısmını yine tahta platformlar üzerinde dolaşıyorsunuz. Bu nedenle aslında oldukça konforlu bir gezi oluyor.

15

Tekrar tekneye atlayıp iskeleye döndükten sonra aracınıza binip Boncuk koyuna doğru yola çıkabilirsiniz. Yola kaldığınız yerden devam edip tabelaları takip ediyorsunuz. Yaklaşık 15 dk’lık yolculuktan sonra Boncuk koyu girişini, girişte de aşağıdaki tabelayı göreceksiniz. Tabelada vurgulandığı üzere burası biraz daha muhafazakar bir tesis. Öncelikle alkol bulunmuyor. Yiyecekler de pek iç açıcı değil. Tavsiyem burada da kahvaltılık birşeyler atıştırın. Bunun dışında fiyatlar oldukça uygun ve çok güzel bir tesis. Tabelada yazan sıfırlar gerçek.

04

Deniz kıyısında bulunan palmiyeler deniz keyfini sıcaktan bunaltmadan yaşatıyor. Benim gibi sıcaktan nefret edenler için burası bulunmaz bir yer. Denizi de yine çok temiz.

05

06

Burada kamping alanı da bulunuyor. Çadır kurabilir veya karavanınızla gelebilirsiniz. Aşağıda görebileceğiniz gibi oturma ve dinlenme bölümleri bulunuyor. Çok uygun fiyata sandalye, masa ve şezlong kiralayarak, deniz kenarında da oturabilirsiniz.

07

08

09

Evet bu günün son durağı da burasıydı. Eğer Marmaris’in kalabalığı ve bulanık denizini sevmediyseniz bir gününüzü buraya ayırmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Bu yazıdan sonra günübirlik Datça yarımadası yazısı da sırada. Fırsattan istifade onun da reklamını buradan yapayım..

Sohbete katılın

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir