Rahmi Koç Müzesi / Ankara

Ankara dışındaki büyük şehirlerden buraya gelmiş olanlar (en azından denizi olan bir yerden) burada vakit geçirmekte biraz zorlanır. Ankara’nın farklı coğrafi ve kültürel yapısı nedeniyle uyum sağlamak biraz zaman alır. Hafta sonları yapılacak bir etkinlik bulmak zordur. Kışın da genelde sosyal faaliyet olarak alışveriş merkezlerine gidilir.

Hal böyle olunca ve kış da bastırınca hafta sonu gezmek için müzeler gündeme geliyor. Ben de bu hafta sonu Rahmi Koç müzesindeydim. Şimdiye kadar ki en eğlenceli müze gezim buraya yaptığım gezidir. Şimdi size biraz burayı tanıtacağım.

Müze çevresinin geçmişi Osmanlı dönemine dayanıyor. O dönemlerde bu bölge çevresi hanlar bölgesi olarak adlandırılıyormuş. Aslında hala öyle isimlendiriliyor. Çevrede bir çok han mevcut. Müze de Çengelhan isimli handa bulunuyor. Buranın özelliği Rahmi Koç’un ticaret hayatına bu handa başlamış olması.

Müzeye girdiğimde görevli tarafından gezmeye üst kattan başlamam yönünde teşvik ediliyorum. Binanın klasik han yapısı korunmuş. Ortada geniş bir alan ve çevrede küçük bölmeler (vaktiyle bu bölmelerin her biri bir dükkan oluyor tabi ki) var.

Her bölmede farklı temalarla tarihi eserler sergileniyor. Müzeyi keyifli kılan ise demir yollarından oyuncaklara, haberleşmeden gündelik ev aletlerine kadar birçok ilginç parça var.

Benim en fazla zaman harcadığım yer oyuncaklara ayrılmış olan bölümler oldu. Hepsi çok detaylı olmak üzere, büyük olasılıkla el yapımı yüzlerce oyuncak var. Hani “evladım dikkatli oyna, sakın kırma” dedirtecek cinsten.

35 yaş üzeri olanlar rahatlıkla çocukluklarından oyuncaklar bulabilir. Yaş konusuna aşağıda değineceğim. Bu konu biraz keyfimi kaçırdı çünkü.

Müze içinde çok fazla sayıda eser var. Alanın kısıtlı olması nedeniyle bulunan her yer değerlendirilmiş. Koridorlarda kapı girişlerinde ve her oda içerisinde çok sayıda sergilenen parça var. Hepside çok detaylı, uzun uzun incelemeye değer şeyler.

Evet gelelim yaş meselesine. Burası müzenin en sarsıcı bölümü oldu. Gençliğimizde kullandığımız bilgisayarlar, oynadığımız oyunlar müzede yerini almıştı. En azından, ben ölmeden önce Commodore 64 konsolunun bir müzede yer alacağını düşünmemiştim.

Hatta alttaki fotoğraftaki vitrinin üst rafında bir ibook görebilirsiniz (evet evet, ortadaki de Atari konsolu, E. T. nin videosunu da buldum, buyrun buradan). Neyse ki sonuçta burası bir han ve gözünüzden süzülen bir damla yaşı “gözüme bişey kaçtı” diyerek örtbas edebiliyorsunuz :) Son olarak da bizim kuşak için aşağıdaki videoyu paylaşarak konuyu kapatıyorum.

 

[ads]

 

Alt kata indiğinizde motorlar, motorlu araçlar ve eski dönemdeki temaları oluşturulmuş dükkanlar yer alıyor. Motorların bulunduğu bölümlerde yağ kokusu almak çok hoşuma gitti. Vaktiyle bu motorların çok iş gördüğünü model veya maket olmadığını hatırlatıyor.

.

Evet, aşağıda Rahmi Koç’un başarısının 1. sırrını görebilirsiniz. İnsan yemin eder ama niye bunu tabela yaptırıp asar diye sorarsanız şöyle ki: birisi gelip borç veya kefillik istediğinde “abi valla bak yemin ettim, bozarsam büyük günaha girerim, ahanda bak burada yazıyor” diyerek tehlikeyi kolaylıkla savuşturuyor aynı zamanda da komşunuzun kalbini kırmamış oluyorsunuz.

Evet başarının 2. sırrı da alttaki fotoğrafta gizli. Biraz dikkatli bakarsanız onu kendiniz bulabilirsiniz sanırım :)

.

Turun sonunda restoran bölümüne ulaşıyorsunuz. Burada tarihi arabalarla baş başa yemek yiyebilirsiniz. Ben sabah çok erken geldiğim için yemekleri konusunda bilgim yok. Ama eminim buranın temasına uygun, geleneksel ve çok lezzetli yemekleri vardır.

Restoran bölümü dışında alt katta bir tane ve üst katta bir tane olmak üzere iki kafe mevcut. Ayrıca en alt katta da bir sergi salonu bulunuyor. Burada dönem dönem çeşitli sergiler açlıyor.

En başta belirttiğim gibi çok keyifli ve güzel bir müze burası. Ankara’da iseniz mutlaka uğrayın.

[box color=white]

Ziyaret saatleri: (Pazartesi günleri kapalı) Hafta içi: 10.00-17.00 Haftasonu: 10.00-19.00

Adres: Necatibey Mahallesi Depo Sokak No:1 Altındağ /ANKARA

Tel: +90 312 309 68 00

Müze resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz.[/box]

Aşağıda da haritadaki yerini görebilirsiniz. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir