Yedigöller Kamp Rehberi

Dört yıl sonra tekrar Yedigöller’e kamp için gittik. İlk gittiğim dönemde çevredeki konaklama alternatifleri bulunan bir yazı hazırlamıştım, bu yazıyı okumak isterseniz burayı tıklayın. Şimdi ise parkta çadırla konaklama konusunda kısa bir rehber hazırladım, buyurun okumaya;

Ne zaman gitmeli?

Yedigöller Milli Parkına gitmek için en güzel zaman sonbahar. Özellikle Ekim ayının sonu ve Kasım ayının başları en güzel dönemleri. Biz biraz erken (Ekim ortası) gittiğimiz için orman daha yeni yeni kızıla dönmeye başlamıştı.

yedigoller_mtr

Yol nasıl?

Yedigöller’e iki ayrı yoldan ulaşılıyor. Bursa – İstanbul yönünden geliyorsanız otoban üzerinden gelirken Bolu-Batı çıkışından çıkıp şehir içine doğru girdiğinizde (Bu önemli, google yanıltıyor) hemen soldan Yedigöller yoluna sapıyorsunuz. Bu yol yeni yapıldı, tamamı asfalt ve düzgün. Her tür araçla çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Haritada bu yolu görmek için tıklayın.

yedigoller_00

Diğer yol ise Ankara tarafından gelenler için uygun olabilir. Mengen üzerinden gidip Kıyaslar köyü üzerinden Yedigöllere geçiyorsunuz. Bu yol biraz daha konforsuz ama yine de ulaşım için sorun oluşturmuyor. Ayrıca aşağıda yazdığım konaklama seçeneklerinden Hindiba Pansiyon ve Yedigöller Aile Pansiyonu bu rota üzerinde bulunuyor. İsterseniz yine de Bolu merkez üzerinden de gelebilirsiniz, yolda ciddi bir uzama olmuyor.

Çadır nereye kurulur?

Bölgenin istediğiniz yerine çadır kuramıyorsunuz. Bunun için iki bölüm ayırmışlar, girişteki Nazlı Göl ve aşağıdaki Büyük Göl kenarına çadır kurabiliyorsunuz. Gölün hemen yakınına kadar aracınızla girebilirsiniz. Çadırınız ve aracınız arası çok yakın oluyor. Görevliler yer konusunda çok sınırlama getirmiyorlar, bu iki göl çevresinde dilediğiniz yere çadır kurabilirsiniz.

yedigoller_02

Su ve tuvalet var mı?

Yeterli sayıda tuvalet bulunuyor. Tuvaletin temizliği idare eder düzeyde, gün sonunda doğru tabi biraz sıkıntılı olabiliyor ama ciddi bir sorun yaşamadık. Çevrede temiz içme suyu çeşmeleri buluyor. Bu nedenle su sıkıntısı yok.

yedigoller_01

Yemek işini ne yapalım?

Bölgede bir büfe ve bir tane de restoran bulunuyor. Hazır yiyecek konusunda bir sorun yaşanmıyor. En azından eylül ve ekim ayları için böyle. Kış bastırınca durum ne olur bilmiyorum. Biz büfe ve restoranı kullanmadık. Mangal ve tüp ile yiyeceklerimizi hazırladık. Ancak bölgede ateş/mangal konusunda kısıtlama var. Akşam sekizden sabah sekize kadar ateş ve mangal yapmak serbest. Gün içinde ise izin verilmiyor. İyi de olmuş bu uygulama. Eğer bölgeye ulaşmanız gündüz saatleri olacak ise yanınızda hazır yiyecek bulundurmanız iyi olur, aksi halde restoranı kullanacaksınız.

Ateş yakmak içinde çevrede bulunan varilleri kullanmanız gerekiyor, açık ateş yakamıyorsunuz. Yakacak için ise ormandan dal parçaları toplanmasına müsaade ediyorlar. Biraz yorucu oluyor ama yakacak sorunu yaşanmıyor.

Ortam nasıl?

Biliyorsunuz eylül ve ekim ayları buranın popüler sezonu. Özellikle de bu dönemin hafta sonları gün içinde çok yoğun bir ziyaretçi akışı oluyor. Akşam olsun kafa dinleyelim umudumuz da boşa çıkmıştı hatta. Gece bile çok ciddi şekilde gürültü oluyor. Yüksek sesle konuşanlar, müzik dinleyenler gecenin geç saatlerine kadar eksik olmuyor. Sakinliği seviyorsanız hafta içi gitmenizi öneririm.

yedigoller_03

Ücretler nasıl?

Araç başı parka giriş 10tl, çadır başına konaklama 25tl, otopark ve tuvalet ücreti vermiyorsunuz.

“Yedigöller Kamp Rehberi” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir